Každý chatař, majitel dřevostavby, či jen správce nemovitosti jistě na vlastní kůži poznal, co to je mít doma dřevo-škůdce. Při nesprávném boji se může stát, že se Vám bude i na několikrát ošetřené místo neustále vracet. Abyste tomuto předešli, je nutné se škůdci bojovat nejen pravidelně, ale i účinně. My Vám dnes představíme jednu z novějších metod, která zlikviduje 100% všech roztočů.
Pozor na zastaralé technologie!
V dřívějších dobách probíhala ochrana dřeva tak, že se napadené trámy pouze natřely povrchovou speciální látkou, která zahubila ty jedince, kteří se pohybovali na povrchu. Roztoči a larvy, kteří se prokousávali uvnitř dřeva, tak zůstali v pořádku a ochrana na ně neúčinkovala. To se změnilo použitím nové technologie, která pracuje na principu injektáže.
Jak injektáž vlastně funguje?
Ve své podstatě se dřevo, potažmo trám, navrtá a pomocí speciální tlakové chemické směsi, která se rozšíří po celém vnitřku trámu, se zahubí veškerá „vegetace“, která zde dosud způsobovala problémy. Směs zabije i larvy, které jsou normálně velmi obtížné na vyhubení, neboť jejich inkubační doba činí i několik let. Tato metoda je obzvláště účinná v případě, že je trám popraskaný a postřik, nebo nátěr, by zde tak byl neúčinný. Cena tohoto způsobu ošetření je pak velmi individuální, dle toho, u jaké firmy si necháte ošetření zprostředkovat. V zásadě ale platí cena kolem 150 korun za bm.
Možné nevýhody injektáží
Jsou zde ale i možné nevýhody. Hlavním problémem je fakt, že ne všechna dřeva jsou vhodná na tento způsob ošetření. Z tohoto důvodu se vyplatí vše nejdříve prodiskutovat s danou firmou a dohodnout se na vhodném řešení. Rozmyslete si také, zdali máte na půdě paropropustnou fólii. Pokud se také rozhodnete, že chcete ošetřit jenom jeden trám, děláte velkou chybu. Sami pracovníci firmy Vás jistě vyvedou z omylu v momentě, kdy Vám ukáží, že prakticky všechny Vaše trámy jsou červotočem napadané také. Cena se tak může šplhat do tisíců korun.