Pocení v letních měsících je záležitost naprosto běžná, dovolíme si říci, prakticky pro každého. Co ale dělat, když se potíme nadměrně i v chladném prostředí? Nebo když je i sebemenší množství potu na nás nesnesitelně cítit? Příčin může být hned několik, stejně tak řešení – a právě o příčinách a řešeních bude dnešní článek.
Pocení není radno podceňovat
Pokud se potíte nekontrolovatelně i v chladném prostředí, doporučujeme Vám určitě navštívit lékaře. Ten s Vámi probere možné příčiny tohoto jevu, který byste rozhodně neměli podceňovat. Může to být jen špatně nastavená strava, ale i předzvěst nějakého závažného problému, od nervového systému, až po srdce. Odborný dohled je více než klíčový.
Zkuste upravit jídelníček
Co se týče nadměrného pocení třeba v létě, nebo na jaře, či pokud je Váš pot nadmíru zapáchající, velmi pravděpodobně s tím můžete dělat i něco jen z vlastní iniciativy. Často postačí upravit jídelníček – odstranit (nebo alespoň omezit) přebytky cukru, kofeinové nápoje, mastné výrobky, alkohol, nebo třeba česnek a pálivé jídlo. Vězte, že toto řešení je spíše krátkodobějšího charakteru. Pokud tyto potraviny vysadíte, či omezíte, dost možná rychle pocení ustoupí, ale stejně rychle se může zase vrátit.
Bylinky jako nástroj proti pocení
Z hlediska dlouhodobějšího se pak užívají bylinky. Jako alfa a omega se v této problematice už po staletí osvědčuje obyčejná šalvěj. Mezi její účinky totiž patří stahování potních žlázek, které tak logicky omezí i množství vyloučeného potu. V hlavní letní sezóně, kdy je pocení nejzřetelnější, můžete svůj pitný režim obohatit o 0,5l až 1,5l čaje z šalvěje, nebo yzopu lékařského. Pocení by se mělo minimálně velmi omezit, zejména při použití kombinace těchto dvou bylin. Pokud pak máte více času i odhodlání, můžete vyzkoušet celé koupele, nebo zábaly. Velkou nabídku v tomto odvětví zajišťují i wellness centra.
Pokud ani bylinky nepomohou, zaexperimentovat můžete s hladinou zinku v těle – a to především v případě zapáchajícího potu.