Máte větší zahradu a uvažujete o koupi užitkových zvířat? A už Vás napadlo si pořídit ovci, nebo rovnou 2,3…? Pak dnes máme článek pro Vás, neboť se chceme zaměřit právě na chov ovcí na zahradě.
Opravdu ovce? A kolik?
Není žádným tajemstvím, že ovce jsou výborné na spásání trávy – koneckonců naši předkové to tak dělali už po staletí, samozřejmě kromě užitku v podobě vlny, masa a někdy i mléka. Je ale skutečně vhodné si pořídit ovci na zahradu?
Odpověď není tak úplně jednoduchá, protože záleží na mnoha věcech okolo pozemku. Důležitá je jeho velikost. Pokud jste jen líní sekat zahradu před domem, která má tak 10x3m, určitě si ovci nepořizujte. Obecně se říká, že zhruba 4 ovce se dokáží postarat o trávník na 1000m2. Zkušení chovatelé pak doporučují koupit zprvu 2-3kusy a následně podle potřeby dokupovat, kdyby nestíhali trávník spásat. Naopak se vyhněte koupi jedné jediné ovce – ovce žijí ve stádu a osamocené velmi často bečí a jsou obecně nespokojené.
Výhody a nevýhody chovu ovcí
Kromě dokonale posekaného trávníku můžete dostat i maso a vlnu. Maso prakticky ve všech případech – často lidé z jara koupí ovce a na podzim je pak zabijí. Vlna sebou přináší zodpovědnost, neboť musíte ovci sekat, nicméně dají se koupit i šlechtěné druhy, kterým se vlna sekat nemusí.
Kromě vlny je zde pak problém s výkaly. Ačkoliv se jedná o výborné hnojivo, ne každému je příjemné ho na zahradě mít. Navíc pokud máte okrasné stromky, či keře, ovce je 100% najde a bez milosti okouše.
Poplatky a nároky na chov
Co se týče krmení ovcí, vystačí si s dostatečným přísunem vody, trávy, nebo sena a minerálních látek. Samozřejmostí je pak i stáj, kam se ovečky schovají na noc, či přes zimu. Na závěr dodáme, že za pár ovcí zaplatíte okolo 5000 korun, nicméně ceny se liší dle plemen.
Než ale vůbec ovci koupíte, zauvažujte nad výhodami a nevýhodami, které jsme Vám shrnuli v článku. Koneckonců, stále je to živé zvíře, ne automatická sekačka na trávu, kterou v případně nutnosti jednoduše vypnete.