Máte rodinný dům a chcete si zajistit levný zdroj pitné, či užitkové vody? Vlastníte zahradu v místě, kde není žádný rozvod vody a chcete pro Vaše plodiny zajistit pravidelnou vláhu? Pak se možná už stalo, že jste přemýšleli nad výkopem studny. Jaké jsou dnes možnosti, kolik výkop studny stojí a jak je to s kvalitou vody? Na tyto a mnohé další otázky Vám teď odpovíme.
2 základní druhy studen
Začněme s možnostmi. Typicky jsou 2 druhy studní – kopaná studna a vrtaná studna. Kopaná je historicky starší a dnes ji naleznete spíše o starších staveb. Jedná se o typicky vyhloubenou studnu, která je obezděna kameny, či pálenými cihlami. Vodu bere z vrchních vrstev spodních vod, kde je voda sice stále pitná, nicméně v období sucha může dojít k poklesu hladiny a díky zemědělství ke snadnému znečištění.
Vrtaná studna je dnes žádanější a hlavně levnější. Voda se bere ze spodních vrstev, čili kvalita je často lepší a navíc nedochází k častému vysychání, jako tomu může být v případě kopaných studní. Ačkoliv jsme uvedli, že je vrtaná studna levnější, nemusí tomu tak být ve všech případech – do vrtané studny se totiž prakticky nedostanete a vodu Vám přivádí systém trubek s ponorným čerpadlem apod.. Na těchto doplňcích pak závisí i konečná cena.
Lze vykopat studni svépomocí?
Kopání studně svépomocí se dnes už moc nedoporučuje, ačkoliv se přímo nevyžadují žádná povolení od úřadů obecních, ani vodohospodářských. Pokud se ale do ní přesto pustíte, věnujte zvýšenou pozornost lokalizačním faktorům (abyste „nekradli“ vodu sousedům), které mohou mít i zásadní vliv na chuť vody – pokud se v blízkosti nachází zemědělské pastviny, voda může být dokonce kontaminovaná. Proto bychom doporučili spíše pomoc profesionálů ze stavebních firem, nebo proutkaře. Obvyklá cena u vrtaných studní je pak okolo 4000-9000 korun za metr, ale opět se ceny liší dle firmy a dle podloží/lokality, kde se studna kope.