Škola je po prázdninách už v plném proudu a zejména na základních školách se objevují první příznaky výskytu vší. Rodiče jsou často bezradní a někteří ani neví, jak s tímto častým problémem u dětí bojovat. My jsme se dnes rozhodli připravit několik základních rad a tipů, jak se zaručeně zbavit vší a především zamezit jejich šíření.
Základem je prevence
Začneme prevencí – pokud se vši na škole Vaší ratolesti ještě neobjevili, bohatě stačí, když jim 1 týdně, nebo 1x za 14 dní zkontrolujete hlavu na přítomnost vajíček, nebo samotných vší. Pokud se vši již ve škole (a nemusí to být nutně ve třídě) ocitly, je třeba kontroly zintenzivnit. Kontrolujte svým dětem hlavy každý večer po koupeli a v případě jejich výskytu je třeba zasáhnout.
Zbavte se infikovaných látek
Jako první je třeba se zbavit veškerého vlasového příslušenství, jako jsou hřebeny apod. Důkladně vyprat (nejlépe na vysokou teplotu, převaření je pak jistotou) všechny pokrývky hlavy, ručníky, ložní prádlo a tak dále. Tento proces můžete opakovat i několikrát, než vši nadobro odezní. Pak už přichází na řadu samotný boj.
Účinná chemie
Vši si za dlouhá léta používání chemických látek dokázali vytvořit poměrně dobrou imunitu na celou řadu přípravků. Mezi ty, které se ještě považují za účinné, můžeme zmínit přípravek Paranit, nebo Difusil H Forte. Jsou sice poměrně drahé, ale mezi maminkami jsou považovány za účinné. Samozřejmě je zde ale i více způsobů boje.
DIY způsoby likvidace vší
Některé maminky radí hlavu obarvit obyčejnou barvou na vlasy. Čpavek vši zaručeně zničí. Populární a neméně účinné jsou i různé zábaly. Prolít vlasy lihem a zabalit do potravinářské folie, či třeba roztok tea tree další z mnoha způsobů boje. Poměrně dobře se osvědčila u holčiček i žehlička na vlasy, která spálí jak hnidy, tak živé jedince. Pokud nic nepomůže, doporučujeme se poradit s dětským lékařem. Radikálnější rodiče pak mohou „dopřát“ svým dětem krátký sestřih.
Jak můžete vidět, způsobů je skutečně mnoho, nicméně nezapomeňte, že nejdůležitější je zejména prevence.