Hluk v řadových bytech, panelácích, ale i cihlových zástavbách, může být někdy velký problém. Hluk je dokonce jednou z nejčastějších příčin hádek mezi sousedy, které leckdy vyeskalují až do absurdních rozměrů. My se Vám dnes pokusíme ukázat, že nemusíte snášet hlasitou televizi souseda, či milostné akty páru odvedle. Dnešním tématem totiž bude odhlučnění stěn.
Osvědčená klasika
Na trhu se dnes objevuje opravdu velké množství zvukových izolací, které tlumí různě dobře a samozřejmě i různé stojí. Za jakýsi standard se dnes považují akustické předstěny. Jedná se (velmi zjednodušeně) o tzv. modré sádrokartonové desky, jež mají technologicky větší hustotu a jsou schopny velmi účinně zadržovat zvuky. Ovšem zas tak jednoduché to samozřejmě není. Deska sama o sobě by neměla valný účinek, kdyby za ní nebyla minerální izolace. Ta pohlcuje vibrace a výrazně tak napomáhá útlumu. Pokud dodržíte pracovní postup a nakoupíte i kvalitní materiál, můžete si při 13cm tlustých akustických předstěn snížit hluk až o více jak 50dB, při větší tloušťce i více.
Když máme doma muzikanta
Dalším řešením (třeba pokud hrajete na bicí, či na nějaký hudební nástroj obecně), mohou být speciální útlumové desky. Nejčastěji je můžete vidět na stěnách hudebních studií, či škol. Tyto desky jsou určeny jen pro velmi silný hluk a pro normální odhlučnění bytu se nedoporučují (i kvůli ceně), nicméně pokud máte doma třeba malého muzikanta, může to být jedno z řešení.
Není vždy izolace, jako izolace
Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv variantu, pamatujte, že šíření zvuku po domě závisí na mnoha, mnoha faktorech. Domy z ytongu mají jiné vlastnosti, než cihlové domy, nebo dřevěné roubenky. Rovněž zaizolovat stěny dětského pokoje je sice dobrá věc, ale pokud máte dveře z dřevotřísky, ničemu to nepomůže. Nejlepší je pozvat si domu odborníky. Leckdy totiž není ani nutné izolovat celou stěnu, nýbrž jen určité části, ale s tím by Vám měli pomoci právě odborníci.
Každopádně přejeme hodně štěstí a klid do domu!