I když je za okny počasí jako na houpačce, pomalu ale jistě byste měli už přemýšlet nad jarní sezónu. Pokud přípravu na jaro podceníte, můžete mít v lepším případě problémy v průběhu celého roku, v tom horším případě se ochudíte, či si zkazíte celou úrodu. I proto jsme se dnes rozhodli pohovořit o jarním postřiku ovocných stromů.
Škůdců přibývá!
Realita je taková, že škůdců každým rokem přibývá, stejně jako jejich odolnost proti zavedeným přípravkům. Chemickým postřikům se tak nevyhne prakticky nikdo. Abyste ale nemuseli kupovat tisíc a jeden přípravek v baleních po litrech, je vhodné zvolit několik účinných přípravků a aplikovat je ve vhodnou dobu.
Vhodná doba postřiku
Za vhodnou dobu se považuje zpravidla přelom března a dubna. Pokud ale počasí přeje, můžete postřiky aplikovat i dříve. V zásadě platí, že teploty by se přes den měli pohybovat přes 10°C. Po aplikaci postřiku by měla látka na stromě uschnout a získat tak potřebnou účinnost. Pokud tedy fouká silnější vítr, či jsou teploty jak na houpačce, s postřikem ještě posečkejte.
Přípravky na postřik
A jaké přípravky použít? To záleží na stromu a na chorobě, před kterou chcete svoje dřeviny chránit. Obecně škůdce dobře hubí Oleoekol, který můžete sehnat prakticky v jakémkoliv zahrádkářství, nebo DIY obchodě. Strom pak postříkejte celý, včetně kůry, kde se zdržuje největší množství škůdců. Alternativou pak může být třeba Talstar 10 EC, nebo Azetec 140 WE – oba přípravky jsou uživateli velmi dobře recenzovány.
Zatočte s kadeřavostí a mšicemi
Pozor byste si měli dát i na kadeřavost, která je nejčastějším problémem u broskvoní. Zde pomůže třeba Kurpikol 50. Broskvoň je pak třeba nastříkat celou už před stádiem květenství (nejčastěji konec března). Na všudypřítomné mšice se pak vyplatí užít obligátní Mospilan, nebo Sumithion. Všechny přípravky se pohybují na přijatelné cenové hladině a dají se dobře ředit. Sehnat je v místních obchodech také není nikterak obtížné.