Vítejte u dalšího článku, který je zároveň i speciálem, ve kterém se budeme zabývat určitým specifickým tématem, které je omíláno v našich krajinách již opravdu dlouho a hlavně díky našim babičkám a prababičkám, které se na jiné věci nespoléhaly.
Řeč je samozřejmě o léčivých bylinkách, které jsou skvělou možností pro prevenci nemocí, různých zdravotních potíží a tak dále. Pojďme se tedy na to podívat – ukážeme si pár příkladů léčivých bylinek, jaká je jejich moc a další různé zajímavé informace, které v následujících řádcích naleznete.
Kozinec sladkolistý
Kozinec sladkolistý je bylinou, která je zároveň považována za drogu – má totiž toxické účinky, které člověku neublíží, ale dokáže ho různě ovlivnit. Kozinec roste od 30 cm do jednoho metru výšky a vyskytuje se především v období července a srpna. Bylinka podporuje močení, snižuje krevní tlak a působí sedativně.
Mandragora lékařská
Mandragora lékařská se nejčastěji vyskytuje v období března a dubna, dorůstá maximálně 30 centimetrů. Bylina má dužnatý kořen a prostupuje poměrně hluboko do půdy, ve které roste. Účinky mandragory jsou především otupění bolesti a vyvolávání spánku, což se hojně využívalo před operaci v dřívějších dobách, kdy nebylo k dispozici třeba morfium.
zdroj – http://im.atlasrostlin.cz/mandragora-lekarska/159/1592-gallery_main-kgpch.png
Meduňka lékařská
Jedna z nejčastěji a nejhojněji využívaných bylin současnosti je jistě meduňka. Tato rostlina může dorůst do 80 cm a její listy se suší a následně využívají pro různé výluhy, díky který se uvolní látky, které na člověka působí uklidňujícím účinkem. Jedná se o skvělou věc i při psychických úzkostech – meduňky dokáže vyvolat jisté uvolnění. Skvělé také je si dát výluh z meduňky před spánkem, který podporuje. Lze ji nalézt v období června, července a srpna.
zdroj – http://im.atlasrostlin.cz/medunka-lekarska/402/4024-gallery_main-jrpok.png
Pelyněk pravý
Bylinka, která nosí název pelyněk pravý, může dorůst až k 1,2 metru. Pelyněk naleznete v období června, července a také jistě srpna, avšak již ne tak často. Využívá se jeho nať. Lekářské účely, na které může být využit, je podpora tvorby žaludečních šťáv. Nicméně- jedná se o poměrně intenzivní drogu. Dokáže vyvolat pořádné stavy a tak se nedoporučuje jeho přílišná konzumace, která může vést ke ztrátám vědomí. Nedoporučuje se těhotným ženám.
zdroj – http://im.atlasrostlin.cz/pelynek-pravy/401/4013-gallery_main-rmeuz.png