Léto je právě v plném proudu a s ním přichází na scénu i celá řada zahradních prací, jako je třeba zalévání rostlin. Na menších zahradách asi nevzniká žádný problém, nicméně na větších pozemcích se můžete potýkat s problémy s hadicemi – kdo by nezažil zamotanou hadici, či přerušený průtok díky zlomení hadice a následné hledání onoho místa? Právě tomu bychom chtěli dnes učinit přítrž a ukázat Vám navíjecí držáky na zahradní hadice.
Obrovské množství držáků
Navíjecích držáku je skutečně nepřeberné množství a sami ani nevíme, kde vlastně začít. V základu by se dali rozdělit do několika kategorií – ruční, nástěnné a vozíkové (s kolečky). Dále existují mechanické (na ruční pohon), nebo elektrické. Na příkladech Vám nyní zkusíme ukázat většinu zmíněných typů.
Ruční navíjecí držáky – základ do každé zahrady
Začneme ručními navíjecími držáky – ty jsou nejlevnější a nejjednodušší. Jejich cena začíná na 300 korunách a lze na ně namotat povětšinou 60m hadice. Vozíkové držáky jsou osazené kolečky, tudíž jejich manipulace je značně lehčí. Jejich cena ale je vyšší a kvalitní modely se pohybují na cenové hladině 800 korun a výše. Značkové modely Gardena pak nabízí 60m držáky o vysoké kvalitě za 1300 korun.
Nástěnné držáky pak nabídnou pevné uchycení na zeď s automatickým navíjením. Jejich cena je podobná, zhruba kolem tisícovky, nicméně typicky v sobě obsáhnou menší množství hadice, a to sice kolem 30-40, max. 50m hadice.
Nejnovější technologie
Kategorií samou o sobě jsou elektrické navíjecí systémy. Ty jsou nesrovnatelně dražší, řádově tisíce korun – pro představu vrcholový model od Gardeny je nástěnný box na hadici o délce 35m. Je napájen Li-Ion baterií, která se dobíjí akumulátorem. Na jedno nabití pak dokáže zhruba 50x navinout a rozvinout hadici, kompletně bez Vaší námahy. Samozřejmostí jsou pak úchyty na zeď v balení, či třeba pojistka proti krádeži.
Jak můžete vidět, výběr mezi držáky na zahradní hadice je skutečně široký. Dejte tak zapomenout na zamotané hadice a dopřejte si třeba jeden z výše popsaných modelů.