Jedním z nejčastějších problému dnešních starších zástaveb (ale i novostaveb, pokud je stavební firma opravdu „kvalifikovaná“) je vlhkost, která se udržuje u domu. Často je tak jediným řešením zaizolovat základy domu a postupně je nechat vyschnout a zabránit dalšímu průniku vody ke zdem. Jak to udělat a co budete potřebovat, Vám povíme v následujícím článku.
Kopněte až na základy
Než se do čehokoliv pustíte, měli bychom zdůraznit, že se jedná o zásah do stavby a špatná instalace nemusí mít žádný výsledek, v horším případě může vést i ke zhoršení problému.
Pokud se ale do stavby přeci jen pustíte, pomůžeme Vám. Jako první je nutné odkopat základy u domu (pokud je dům podsklepen, máte práci navíc). Pokud jste až na základech a vidíte zde kupříkladu viditelné praskliny, vyplňte je kvalitním správkovým betonem. Jestliže jsou zde viditelné výstupky, které by mohli poškodit folii, seřízněte je flexou.
Aplikace nopové folie a drenážní trubky
Teď už můžeme přejít k nopové folii – tu přiložíte k domu tak, aby byla až pod základy a zároveň trochu čouhala ven.
Následně je nutné si pořídit drenážní trubku (k dostání prakticky ve všech DIY obchodech – OBI apod.). Jednu položíte na dno výkopu a bude se starat o odvod vody. Doporučuje se ještě obalit trubku v geotextilií. Na jedné straně by měla být ucpaná, na druhé zase vyvedena do kanalizace. Pak stačí výkop zasypat štěrkem, nebo kamením a navrch dát okapový chodník.
Obrázek je někdy za tisíc slov… a video za milion
Důležité je také zajistit, aby nopová folie držela u domu a nebyla „odchlíplá“. To můžete vyřešit použitím speciální lišty, které můžete rovněž pořídit v DIY obchodě. Doporučujeme ale konzultaci se zaměstnanci, kteří by Vám měli být schopni poradit.
Pokud si stále nejste montáží jistí, doporučujeme zkusit youtube.com a vyhledat si různé videonávody na motnáž nopové folie. I tak je ale každá stavba jedinečná a nopová folie nemusí být vždy tím vhodným řešením, proto pokud si nejste ničím jistí, je nejlepší pozvat odborníky.