Podzemnice olejná je v našich luzích a hájích vskutku známou plodinou. Plody této rostliny, u nás takzvané „burské ořísky“ či arašídy, jsou u nás využívány v různých situacích – jako pochoutka k pivu, ke společenským událostem anebo se používá do koláčů, bábovek či jiných kulinářských nápadů. My Vám nyní nastíníme, jak na to, abyste i v Čechách mohli podzemnici olejnou pěstovat a necháme Vás zjistit, že to není vůbec složitý proces.
Jak správně vypěstovat podzemnici olejnou?
Arašídy pochází z tropických oblastí, ale i přesto se dají pěstovat i zde. Po zasazení semínek podzemnice olejné do kypré půdy se nechají usadit a začnou klíčit při teplotách kolem 13 až 15 stupňů Celsia. Nicméně, prokud prostředí této podmínce neodpovídá, nezoufejte – dá se stáele pěstovat odrůda s lodyhou, která je rannější a je snadnější se o ní starat v průběhu růstu. Květy podzemnice olejné (ano, opravdu kvete) jsou zbarveny do žluté barvy. Po oplodnění těchto květů dále vznikají v zemi útvary, které Vám již budou povědomé díky tomu, že začnou mít tvar tak známých buráků.
Jak již bylo řečeno, podzemnice vyžaduje určitou přípravu půdy. Nejlepší variantou je půdu na podzim zrýt a na jaře zase zkypřit. Důležitý ale také výběr dané půdy – musí to být půda plná živin, která je bohatá hlavně na draslík či vápník.
Chybou by bylo nechávat v půdě růst plevel, který by budoucímu růstu podzemnice olejné do půdy je škodil a bránil. Dobré se uvědomit si, že této rostlině opravdu vadí mráz, proto by také měla půda být poměrně výhřevná a neměla by být příliš chladná, čím teplejší, tím lepší.
Nezalévat, ale pokrýt zeminou
Sadba semínek by měla být provedena koncem května, kdy již je počasí daleko teplejší, než v měsících předešlých a tak by se mělo jednat o vhodné podmínky – prohřátá půda. Semínka je nutno zasévat cca 70 centimetrů od sebe.
Rostlinu nezaléváte, protože by to narušilo proces opylování květů. Nemusíte ani chemicky ošetřovat, protože podzemnice nemá žádné přirozené škůdce. Po opadání květů pokryjte dolní část rostlin hlínou, protože oříšky vyrostou pouze v půdě. Sklízí se těsně před obdobím, kdy jsou největší deště a buráky se musí pražit před konzumací.