Překyselení organismu je jednou z nejnovějších, tzv. civilizačních, chorob. Řadí se tak po bok deprese a obezity, i když na první pohled je překyselení organismu pouze neškodný problém (tedy alespoň v porovnání třeba s depresemi). Jak to tak ale bývá, každý člověk reaguje jinak a u překyselení tomu není jinak. Co tuto zrádnou „poruchu“ způsobuje, čím je nebezpečná a jak se jí vyvarovat? Na tyto a mnohé další otázky Vám záhy odpovíme v následujícím článku.
Co to znamená „překyselení“?
Nejdřív si však vysvětlíme, co to vůbec v praxi znamená. Překyselení organismu je v podstatě stav, kdy se v těle objevuje příliš velké množství kyselin a klesá tím zásaditost organismu. V ideálním stavu je totiž pH organismu něco kolem 7,4, nicméně pokud tato hodnota klesne, tedy organismus se stane kyselejším, je to velký problém.
Možné příčiny
Překyselenost může vznikat opravdu velkou spoustou věcí, které mají povětšinou dlouhodobý charakter ( = nevznikne přes noc…). Mezi nejznámější spouštěče patří strava – přílišná konzumace masa, ryb, slazených nápojů, černého čaje, ale i pečiva… to vše vytváří v těle živnou půdu pro překyselenost. Příčiny ale mohou být i ve stresu, či nedostatku spánku. Snadno se pak objevují různé nemoci, jako jsou migrény, výkyvy nálad, astma, ekzémy apod. Platí také zvýšené riziko rakoviny!
Způsoby obrany
No a jak se před překyselením bránit? Recept na to už měli naše babičky – jíst hlavně zásadotvorné potraviny, jako jsou okurky, ředkev, rajčata, nebo třeba banány. Ve své podstatě platí jíst ovoce a zeleninu a pokusit se vyhnout masu a obilninám. Mezi babské rady také patří třeba hluboce dýchat a vydechovat, nebo třeba důkladně přežvykovat. Samozřejmostí je pak omezení pití alkoholu, kouření a dodržování pitného režimu. Odborníci pak radí třeba pít pivo, nebo víno (samozřejmě s mírou!), nebo se pravidelně zbavovat stresu a dodržovat pravidelný spánek.
Pokud se dlouhodobě necítíte dobře, poraďte se s praktickým lékařem, který Vám navrhne individuální léčbu.