Pokud jste si domu pořídili domácí kočku a uvažujete o jejím připuštění, rozhodně byste měli mít nastudováno několik málo informací. Poměrně důležitou a leckdy komplikovanou praktikou by mělo být i přikrmování koťat. Kdy s ním začít, co koťatům podávat a kdy s ním naopak skončit? Na tyto a další otázky naleznete odpovědi v následujícím článku.
Mléko za začátku to jistí
Přikrmování koťat se děje zejména u šlechtitelských koček, lidově také „papírových“. Koťata jsou většinou určena na prodej a jejich vývoj musí být patřičně zajištěn. Pokud se Vám koťat zrovna narodila a hledáte si informace o přikrmování, můžete být ještě chvíli v klidu, neboť s tímto procesem se začíná nejdříve ve 4.týdnu života kotěte, kdy se i samo učí příjmat potravu. Do té doby jen saje mateřské mléko od matky. Postupně to ale koťatům přestane stačit a na řadu přichází ono přikrmování – začít můžete s několika dávkami denně (2-3) a podávat můžete speciální mléko pro koťata, či i jen obyčejné kondenzované mléko. Postupně se zvyšuje četnost dávek i variabilita podávaného jídla. Můžete zkusit i tvaroh, či obyčejného bobíka – záleží na tom, co bude kotě samo žrát a jak často. Co se týče dávek, kolem 6 týdnů jich může být i 5-6 denně.
Kdy začít podívat maso?
Od zhruba 7.týdne už můžete přejít na jemné maso, nejčastěji hovězí, či drůbeží. Existuje nepřeberné množství speciálních konzerv s masem jen pro koťata, čili se nebojte si nechat poradit ve zverimexu.
Od 8.týdne se koťata živí už prakticky sama, nicméně sporadicky ještě sají mateřské mléko. V tomto období je důležité sledovat váhu, která by měla s časem víceméně pravidelně růst.
Důležitá je variabilita
Po odstavení kotěte (přestane se kojit od matky) je důležité nasadit vhodné krmivo pro mladé kočky. Doporučuje se i střídat různé druhy potrav, aby si kočka nenavykla na jeden typ a nezačala být „vybíravá“. Dost ale záleží na konkrétní kočce – některá sní vše, jiná zase jen tu svou konzervu.
Každopádně přejeme hodně štěstí s novými přírůstky do kočičí rodiny.