Pokud je Vám povědomý název merlík chilský, jinak zvaný quinoa, jistě Vás bude také zajímat, jak se tato hodnotná rostlina pěstuje. Pokud ale nevíte, o co se vůbec jedná, nezoufejte – v tomto článku budete seznámení také s tím, co je vůbec rostlina zač a poté jistě i Vy zatoužíte po tom si nějakou vypěstovat, jelikož její vlastnosti jsou opravdu užitečné.
Merlík chilský
Merlík chilský, celým názvem Chenopodium quinoa, je rostlina, která pochází z Latinské Ameriky, kde je hojně využívána jako obilovina i přesto, že se reálně jedná o pseudoobilovinu. Dorůstá 1 až 2 metrů a je možné jí pěstovat i u nás, jelikož i v Latinské Americe se jí nejvíce daří v mírném pásu. Popularita quinoy začala vzrůstat i v Evropě a to díky velice dobrým výživovým nutričním hodnotám a také protože, jak již bylo řečeno, je možné jí tu pěstovat bez menších problémů. Rostlina je skvělá také proto, že jí lze využít v rámci bezlepkové diety či vegetariánského nebo veganského jídelníčku.
Jak na její pěstování?
Zaprvé je důležitý výběr správné půdy – nesmí se jednat o jílovitou nebo příliš těžkou půdu, naopak vhodné jsou písčité až hlinopísčité. Lze ji pěstovat i na velice chudých půdách. Zrna quinoy poté zasejeme do připravené půdy a vzdálenost daných řádků by měla být 12,5 až 50 centimetrů, poté by neměl být problém. Při růstu quinoy je také vhodné dávat si průběžně pozor na výskyt plevelu, který by mohl růst narušit. V průběhu vegetace nemusí být quinoa ošetřena herbicidy, tedy ani být nemůže – nejsou známy herbicidy na dvouděložní plevely. Setí je vhodné naplánovat na konec dubna, protože v té době půda dosahuje 7 – 70 °C, což je pro setí quinoy vhodné. Dřívější setí by zapříčinilo, zpomalení klíčivosti a tedy i snížení obranyschopnosti vůči plevelu. Vhodná je přímá sklizeň nebo zkosení do řádků a poté mlácení.
Nyní je Vám jasné, co je quinoa zač a jak si jí vypěstovat a my věříme, že Vám tyto informace budou prospěšné i v praxi. Pokud se chcete poté podělit o zkušenosti při pěstování, jistě je zanechte v komentářích pod článkem.