Zraky předních energetických firem i výzkumných center jsou v těchto dobách upřeny k obnovitelným zdrojům a jejich co nejefektivnějšímu využití. Ačkoliv se zde má stále co dohánět, za posledních 15 let se učinil takový pokrok, jaký bychom si jen těžko na konci 20.století dokázali představit. My jsme se dnes rozhodli Vám ukázat pokrok v praxi, neboť hlavním tématem budou univerzální solární nabíječky. Jaké máme možnosti, nakolik jsou spolehlivé a kolik stojí? Dozvíte se v níže.
Nabíječka od Powermonkey
Jako první jsme se rozhodli představit model Powermonkey xEplorer. Tato solární nabíječka stojí asi 2200 korun a je oblíbeným pomocníkem na cestách v přírodě. Panely jsou odolné proti vodě a lehčím mechanickým oděrkám, proto se ideálně hodí na túry apod. Skládá se ze solárních panelů a power banky, která je právě těmito panely nabíjena a následně předává energii mobilnímu telefonu, fotoaparátu, atd. Kapacita baterie je pak 2200mAh. Plně nabité zařízení dokáže nabít mobilní telefon 3x, nicméně je potřeba power banku nabíjet skoro 18 hodin.
Fenomén od Solargorilla
Druhým, cenově dostupným modelem je Solargorilla, jež se prodává za cenu od 4899 korun. Tento model je rovněž vhodný pro outdoorové aktivity. Oproti předchozímu modelu je větší a výkonnější. Také zde odpadá přítomnost power banky – konkrétní zařízení tak připojíte rovnou k solárním panelům, ovšem lze připojit i power banku, pokud chcete dlouhodobě nabíjet, třeba po připevnění k batohu na cestách. Součástí balení je velké množství konektorů pro spoustu druhů notebooků, telefonů a fotoaparátů, čili se nemusíte bát, že nebudou Vaše přístroje kompatibilní.
Trh je v současné době zahlcen podobnými nabíječkami, jež jsou častým tématem internetových diskuzí. Jako alternativu můžeme zmínit třeba Solarmonkey Adventure, nebo Goalzero Nomad 13. Ceny jsou samozřejmě vyšší, ale dá se očekávat, že s postupem času budou prudce klesat, neboť pokrok jde neustále kupředu a technologie se vyvíjejí opravdu neskutečným tempem.