Site icon Zahradní web

Zimolez modrý – pěstování

Léto už se nám pomalu přehupuje do své druhé poloviny a je tak třeba přijít s dalším příspěvkem do našeho zahrádkářského magazínu. Dnes se podíváme na „nedávný“ objev evropských zahrádkářů, a to sice zimolez modrý. Jak náročná je tato rostlina, jak na její pěstování a proč je vlastně rostlina tak velebená? Odpovíme v dnešním článku.

Potravina, co nasytí svět?

Zimolez modrý je keř, který znají v Asii už nějakou tu dobu. Je to totiž jedna z mála rostlin, která dokáže úspěšně růst v místních drsných podmínkách Sibiře i Himalájí. Do povědomí Evropanů a Čechů nevyjímaje se dostal zimolez před několika lety, nicméně za tu krátkou dobu se z něj stal doslova fenomén.

Pěstování zvládne každý

Hlavní důvod jeho popularity je až extrémně nenáročné pěstování. Jak už jsme uvedli, zimolez modrý je zvyklý na drsná prostředí, a tak mu ani velmi drsné podmínky na českých zahradách pranic neublíží. Sází se na jaře, přičemž už za rok můžete čekat první miniaturní plody. Nevadí mu slunečné, ani více méně stinné místo, nicméně pokud chcete mít plody skutečně šťavnaté a veliké, zvolte místo slunečné s lehce vápenatým podkladem.

Zimolez modrý – pěstování

 

Jak na bohaté plody?

Zálivka a přihnojování se velmi liší dle podmínek, nicméně obecně se doporučuje pravidelně zalévat v období kvetení a přihnojovat jen pokud chcete opravdu bohaté a velké plody, a to sice na jaře a na podzim. Pokud budete keřů sázet více, myslete na hustotu větví a pokud možno, dělejte alespoň 2-metrové rozestupy. V době dozrávání květů je rovněž vhodné přehodit přes keř síť proti ptákům, kteří si na plodech zimolezu vyloženě pochutnávají.

Léčivé účinky

A co se týče samotných účinků, plody jsou velebeny zejména pro vysoký obsah vitamínů a antioxidantů – konkrétně pak především vitamín C, A, P, ale také hořčík, vápník apod. Příznivě tak působí na krevní i močovou soustavu a zároveň působí protizánětlivě a jako prevence výskytu rakoviny.

Exit mobile version